
…czyli kilka słów o szkicach literackich.
Pierwsza wersja czegokolwiek jest zawsze gówniana. (Ernest Hemingway)
Jak napisać książkę?
Jest to jedno z częściej (jeśli nie najczęściej) zadawanych pytań przez marzących o pisaniu. Na jednym z forum znalazłam podpowiedź typu: „Usiąść przed komputerem, napisać swoje imię i nazwisko, tytuł i po prostu pisać”. Rada jak najlepsza, niestety nie zawsze możliwa do zrealizowania, skoro pod nią znalazłam kilkanaście wpisów mniej więcej takiej treści: „Mam pomysł, początek i na tym koniec. Nie potrafię dokończyć swojego tekstu. Jak napisać od początku do końca?”
Wbrew powszechnie panującemu mitowi, książka, powieść nie napisze się sama.
Nie wystarczy klawiatura, pomysł i tytuł. Pisanie wymaga pewnej dyscypliny, zaangażowania, a także dobrego przygotowania – zarówno psychicznego jak i „technicznego”.
Zacznij pisać, gdy już będziesz pewna, o czym chcesz pisać. Spotkałam się wręcz z sugestią, że 30% czasu poświęconego pisaniu powieści, jest czasem przeznaczonym na przygotowania. Czyli zbieranie materiału, robienie notatek, planów wydarzeń, a także tworzenie szkiców.
Czym jest szkic do powieści?
Może nim być opowiadanie, które potraktujemy jak szkielet naszej książki. Dodając kolejne cegiełki – fragmenty, dialogi, bohaterów – rozwiniemy je w większą całość. Szkicem może być też wstępne streszczenie książki wyodrębniające poszczególne wydarzania, działy (niekoniecznie w takiej kolejności, jak będą występowały w książce). Równolegle do streszczenia można stworzyć portrety psychologiczne postaci, zastanowić się nad ich biografią, wyglądem zewnętrznym, analizą psychologiczną.
Co dają nam szkice?
Przede wszystkim unikamy ryzyka, że w połowie powieści, nie będziemy wiedzieli o czym pisać. Skończą nam się pomysły lub pogubimy się w nich, zapomnimy o jakimś ważnym bohaterze. Szkice również dają nam większą pewność, że w połowie powieści nie uznamy, iż wszystko trzeba napisać od początku, bo zmieniliśmy koncepcję.
Więcej o szkicach dowiesz z książki: „Piszę, bo chcę. Poradnik kreatywnego pisania”.
Doktor literaturoznawstwa, pisarka, trenerka kreatywnego pisania. Pisze, bo chce… Pracuje z osobami, które chcą pisać tak, by inni chcieli to czytać.



